V dřívějších dobách se dítě, které používalo více levou ruku, považovalo málem za mentálně postižené. Bylo zapotřebí rychle ho přeučit na pravou ruku, aby se nijak neodlišovalo.
· Nebylo výjimkou, že se dítě za psaní levou rukou i trestalo.
Přeučování na praváky u nás dokonce řešila legislativa. Zrušení přeučování bylo zákonem zrušeno teprve roku 1967. Tomu by snad rozumný člověk ani nevěřil. Deformování dětské osobnosti pomocí přeučování na praváka je prastaré.
§ Dokonce ani starý Řím, který byl na svou dobu velmi pokrokový, neměl pro leváky pochopení.
§ Ale tady to ještě tak zlé nebylo.
§ Tady jen přivazovali levou ruku dítěti k tělu, aby se snažilo používat více tu pravou.
Eskymáci byli přesvědčeni, že levoruký člověk je čaroděj. U některých afrických kmenů byla levorukost opravdovým problémem. Převýchova spočívala v tom, že ubožákovi polévali levou ruku vařící vodou. Vědci dávno prokázali, že přeučování leváka na praváka je velký nesmysl a zbytečné zasahování do zdravého vývoje dítěte. Násilné přeučování vede dokonce ke koktavosti nebo různým tikům.
Levorukost může být výhoda
To, jestli bude člověk levák nebo pravák, máme uloženo v mozku a nelze s tím absolutně nic dělat. Praváky řídí levá hemisféra a naopak. To, kterou ruku bude dítě upřednostňovat, se nepozná hned po narození. Jelikož se nervová soustava vyvíjí postupně, poznáme vše až kolem třetího roku věku. Tehdy začne jednu ruku používat více.
· Někdy může být levorukost dokonce i velkou výhodou.
· Slavní tenisté, kterými jsou Rafael Nadal nebo Martina Navrátilová, díky své odlišnosti odpalují míček neobvyklým směrem.
· Pro protihráče – praváka je to pak docela zapeklitá situace.
Pokud máte v rodině dítě, které je levákem, rozhodně se ho nesnažte přeučit. Spíše ho povzbuďte, aby nebralo tuto odchylku jako handicap. Levákem byl skladatel W. A. Mozart nebo malíř Pablo Picasso.