Dnešní doba nahrává digitalizaci. Projevuje se nejen v našem osobním životě, ale i v kontaktu s úřady. Elektronické podpisy, datové schránky, e-maily. Komunikace prostřednictvím výpočetní techniky často nahrazuje písemnosti, dokonce i faktury se z mnoha e-shopů rozesílají elektronickou cestou a tento způsob je akceptován po právní stránce.
Zda je tento proces v souladu s našimi pocity, posuďte sami, mnoha citlivým lidem však není příliš po chuti. Připadá jim odcizený, neosobní. Není totiž hřejivý, schází tu fantazie a upřímný osobní kontakt. Zkrátka držet někoho za ruku, nebo mít v rukách předmět zájmu je něco úplně jiného, než éterická data jedniček a nul.
Elektronika versus papír
V souvislosti s tímto zamyšlením bychom se měli pozastavit nad tím, kolik je dnes mezi námi skutečných čtenářů tištěných knih. Ne těch elektronických, ale papírových. Čtení knih, pravidelné docházení do knihovny anebo nakupování knižních výtisků v knihkupectvích je dnes považováno za novodobého koníčka. Přečíst beletrii nebo svazek poezie znamená prožít životní příběh na jiné úrovni. Ponoříte se do světa fantazie, která prošla tvůrčím prostředím samotného pisatele, ale zároveň i nakladatele a tiskařského pracoviště. Řádky jsou vytištěné na papírové předloze, jednotlivé listy a kartonová obálka jsou pozůstatkem dřevité hmoty z horských lesů, zpracované zpravidla v jihočeských nebo východočeských papírnách.
Cenově patří tato záliba k těm přijatelným, někdy dokonce bez kompromisů, kdy je většina svazků dostupných v knihovnách doslova za pár korun. A pokud chcete mít některý z nich doma při ruce, půjde řádově o desítky nebo stovky korun za jednotlivé exempláře. Čtení je zároveň vynikajícím prostředkem proti stresu, tedy máte-li v ruce pozitivně laděný text, který vás přenese ve světě fantazie tam, kde se budete cítit dobře a v bezpečí.