Když si pořídíte přípravek na ruční čištění koberců, může být velmi účinný, a možno říci, že i stejně účinný, jako přípravky, které se využívají ke strojnímu čištění. Aplikujete-li pak přípravek podle návodu, kupříkladu hrubým kartáčem mezi vlákna, a jste-li dostatečně důslední, může se vám podařit odstranit z většiny vláken nečistotu docela efektivně. Tím ale celý proces čištění nekončí, ba právě naopak zde začíná série problémů:
Koberec bude mokrý mnoho hodin – všechny přípravky na ruční očistu se ředí s vodou, vytváří se tím pěnivý roztok a ten se nanáší na koberec. Roztok je ale samozřejmě tekutý, čímž zůstává po aplikaci koberec mokrý relativně dlouhou dobu. V letním horku je to několik hodin, v zimě ve vytápěném prostoru cca 2 – 3 dny, v nevytápěných prostorách třeba i déle, než týden. Čím déle koberec schne, tím větší pravděpodobnost výskytu plísní.
Po koberci nemůžete hned šlapat – po celou dobu schnutí mokrého koberce se po něm nedá chodit naboso či v ponožkách, maximálně v domácí obuvi. S tím byste také měli počítat a přizpůsobit tomu váš program.
Po koberci nechoďte raději ani v obuvi – podmínkou alespoň nějakého úspěchu ručního čištění je nechat koberec zcela vyschnout, aniž byste po něm našlapovali. Pokud to uděláte, uvolněnou nečistotu z vláken mezi ně znovu zašlapete a celý proces očisty se stane zbytečným. Koberce by tedy neměly být vůbec využívány do té doby, dokud nebudou suché. Jakmile uschnou, ihned uvolněné nečistoty odsajte vysavačem.
Strojní čištění je účinnější – účinnost strojního čištění koberců dle ceníku je dána samotným principem. Stroj pracuje tak, že důkladně prohněte vlákna mechanickými kartáči, z nich se uvolní přilepené nečistoty a pomocí silného podtlaku se vodní směs s nečistotami ihned odsaje z koberce do sběrné nádoby. Nemusíte tedy čekat mnoho hodin na vysychání tkaniny a můžete koberec začít ihned využívat.